Generacija Z - totalno drugčiji od drugih
Generacija Z ili Gen Z naša prva potpuno digitalna generacija na planeti, ima kolektivnu svest koja se razlikuje čak i od njihovih neposrednih prethodnika milenijalaca. Ako je vaše dete rođeno nakon 1996. godine onda sigurno shvatate o kakvoj razlici je reč.Budite spremni, jer prema onome što vidim, osećam i čitam - dolazi jedna potpuno drugačija generacija u odnosu na sve prethodne.
U generaciju Z spadaju deca rođena od 1996-2012. Njihov raspon godina se sada kreće od 10 do 25 godina.
Oni su prva digitalna, online generacija, koja nikad nije živela u “offline“ okruženju.
Sa tehnologijom na dohvat ruke – generacija Z je uspela da se poveže sa dalekim kulturama i ljudima, ali i da skupi mnogo informacija o svetu u kome žive u
mnogo mlađem uzrastu nego bilo koja generacija pre njih.
Pristup informacijama i konstantni kontakti sa celim svetom doveli su do toga da oni već sada imaju kreirane
čvrste stavove o društvenim, poslovnim, ekološkim, ekonomskim i svim ostalim normama.
Prema istraživanju
Standford univerziteta tipični predstavnici ove generacije:
✓ vole samostalnost, ali s druge strane duboko brinu o drugima
✓ teže raznolikoj zajednici
✓ neguju toleranciju
✓ vole saradnju
✓ društveni su
✓ cene fleksibilnost
✓ izuzetno su praktični
✓ stalo im je do autentičnosti
✓ najbolje se snalaze u nehijerarhijskom vođstvu.
Bliži se trenutak kada će ova generacija koja čini više od 1/3 stanovnika naše planete postati -
državnici, menadžeri, umetnici, radnici, nastavnici ili aktivisti.Svet se uveliko priprema i analizira navike i stavove generacije Z, bilo da je reč o obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, na fakultetima, o njihovim radnim navikama, ali i u domenu ekonomije i potrošnje.
Da li smo i mi na Balkanu spremni da im damo prostor da unesu promene koje prirodno nose?
Ili cemo se truditi da ih pod svaku cenu “uguramo” u naše postojeće navike i običaje?
Ja se iskreno nadam da će ova generacija imati dovoljno snage da “razdrma” ovo naše, još uvek duboko patrijarhalno društvo.
Borci za prava na različitost
Jedna od glavnih karakteristika generacije Z je
beskompromisna tolerancija prema verskoj, etničkoj, rasnoj, psihološkoj, socijalnoj ili seksualnoj različitosti.Upoznajući ovaj naš svet putem društvenih mreža, vrlo rano su došli u dodir sa raznim grupama ljudi na ovoj planeti. Takođe se se upoznali i sa problemima sa kojima se susreću, pogotovo onima koji su vezani za
odbacivanje i ne prihvatanje od strane porodice i zajednice.Iz tog razloga su izetno osetljivi na bilo koji vid represije i neprihvatanje različitosti.
Njihovi stavovi po ovom pitanju mogu da se veoma razlikuju od stavova sredine u kojoj žive, budući da su ih u većini kreirali putem online zajednice, a ne u okruženju u kome su se rodili i odrasli.
U mnogim istraživanjima, kada su u pitanju afiniteti ove generacije vezani za uslove na radnom mestu - kao jedan od prioriteta navode da im je veoma važno da rade u raznolikoj i tolerantnoj zajednici.
Ako nam je išta u budućnosti potrebno to je
tolerancija koju ova generacija nosi. Gen Z na radnom mestu
Što se radne etike tiče generacija Z želi da radi smislen posao koji će im pružiti i osećaj autonomije i fleksibilnosti. Takođe im je jako važna ravnoteža između poslovnog i privatnog života i dobri međuljudski odnosi na radnom mestu.
Izgleda da se pripadnici ove generacije
ne plaše da traže ono što smo svi želeli, dok s druge strane poslodavci smatraju da su “previše razmaženi”.
Osećaj za ravnopravnost polova proširili su i na poslovni svet, tako da prema trenutnim istraživanjima u Americi razlika po satu zaposlenih žena u odnosu na muškarce iznosi samo 2 dolara, za razliku od svih prethodnih generacija koja je iznosila 6.74 dolara.
Ova generacija je za sada pokazala i najmanju lojalnost kompanijama i ne prezaju od promene posla ukoliko smatraju da nisu dovoljno plaćeni ili da su izloženi prevelikom stresu.
Budući da je svet kapitalizma odavno zreo za promene i humaniji odnos prema zaposlenima, verujem da će ova generacija biti ta zbog koje će se te promene vrlo brzo sprovesti u delo.
Budućnost muškog roda

Generacija Z ruši i tradicionalne rodne uloge.
Njihov moto je - Ako neko želi da živi u skladu sa postojećim pravilima vezanim za polove, to je okej. Ako ne želi i to je u redu.
Tadicionalne granice među polovima prilično su se “istanjile”, tako da ne postoji jasna diferencijacija kao u prethodnim generacijama.
Ono što većini
starijih generacija “bode oči” jeste - uticaj na mlađu mušku populaciju, koji većina posmatra kao negativan i nametnut od strane društvenih mreža.
A da li je zaista tako?
Ili su novim muškim generacijama jednostavno dosadili višemilenijumski mačo steretipi u kome su muškarci manje muškarci ukoliko usvoje neke “ženske” osobine.
Šta kažu Gen Z dečaci?
EJ Dohring, 22, Phoenix, USA:
Koji su stereotipi vezani za muški rod danas koje biste voleli da promenite? „Najproblematičniji stereotip je ideja da muškarci ne mogu biti u kontaktu sa svojim emocijama. To me podseća me na klasičnu sliku iz ratnog filma u kojoj majka plače zbog smrti svog sina, a otac stoički gleda. Pusti suzu čoveče! “
Zeeshan Hassan-Adoh, 16, New York, USA:
Šta muškost znači za Gen Z? „Muškost za ovu generaciju je zastareli ideal koji polako bledi kako se naša kultura pomera u širem, manje konkretnom pravcu. Osećam da naša generacija vidi rodno izražavanje kao nešto što bi trebalo da bude važnije za sebe nego za druge.”
David Cash, 20, Toronto, Kanada:
Recite nam da li ste nekad “izazvali” postojeću ideju muškosti? „Dovodim u pitanje svoj osećaj muškosti što je češće moguće. Mislim da je dosadno živeti u strogim okvirima onoga što je društveno ispravno. Ponekad želim da se našminkam. Ponekad poželim da kupim nešto iz ženskog odeljenja. To me ne čini manje muževnim, u stvari, čini suprotno – potvrđuje moju muškost jer dajem sebi dozvolu da bez pardona mogu da budem onakav kakav jesam.” (intervjui preuzeti sa sajta -
www-verygoodlight-com)Izgleda je došao trenutak da ova nova generacija postavi nove standarde i izazove postojeći patrijarhalni sistem u kome živimo vekovima.
Neke stvari koje nam se sa da čine ekstremnim, poput ove da se dečaci šminkaju, plaču ili nose feminiziranu garderobu, predstavljaju jedan, ali prvi i važan korak koji će vremenom prerasti u jedno zdravije muško društvo.
Sve ovo me podseća na period zamaha feminizma kada su žene pojurile u muški svet ponašajući se poput njih i preuzimajući sve što im je do tad bilo zabranjeno. A sada lagano shvataju da nije nužno preuzeti sve muške kvalitete da bi bile deo sveta.
Tako i ovaj talas prelaska dečaka generacije Z u tzv “žensku teritoriju”
možemo posmatrati kao jednu tranziciju. I da se potrudimo da je razumemo.
Jer ukoliko osuđujemo udaljavamo se.
Ukoliko prihvatamo postajemo bliži.
POVEZANI POSTOVI:
-
Problematična, razmažena i slobodna deca: Aleksandar S. Nil