Šta predstavlja proces prisutnosti?
Proces prisutnosti je trening tokom kojeg se oslobađate emocionalne nelagode. Sve što treba da radite je da budete prisutni 12 nedelja po 20 minuta dnevno.Moja vam je preporuka da pročitate ovu izuzetnu knjigu. Ona ne nudi instant rešenja, već nas vraća nama i našim osećanjima onakvima kakva zaista jesu. Nežno nas uči da ih prepoznamo i prihvatimo. Da bi se na kraju i odnos sa drugim ljudima drugačije reflektovao na nas.
Knjiga se može naći kod izdavača "Čarobna knjiga". Ah eto i simbolike jer stvarno je čarobna.
Čarolija je u tome da naučite da prepoznate svoja osećanja i da im u datom trenutku date podršku. Da date odgovor, a ne reakciju.
Zvuči ludo? A nije ni brzo, jer se ne događa preko noći.
I sam je pisac
Majkl Braun prošao kroz devetogodišnji rad na sebi zbog svoje neurološke bolesti. I onda došao do - procesa prisutnosti.
Gde se gubimo u životu?
Koliko smo zaista prisutni u svom životu? Da li ga samo posmatramo i analiziramo?
Da li smo u trenutku koji upravo sada prolazi - tu?
Haloo, Zemlja nas zove...
Većina nas luta po prošlosti, razmišljajući šta smo mogli bolje, usput se pomalo plašeći budućnosti i sve to pod raznim uticajima spoljašnjih sadrzaja.
Je li naš mozak danas prepunjen informacijama i da li nam je sve to i potrebno?
Verovatno se na dnevnom nivou pitate -
da li ta zbrka u našoj glavi može da prestane?
Kako izgleda proces prisutnosti?
Knjiga je podeljena na dvanaest delova tj nedelja. I svake nedelje imate neki zadatak o kome mislite i koji sami sa sobom rešavate, a onda primećujete i promene u vama i oko vas.
Prisutnost vas tera da prikočite i razmislite pre nego delate i da budete ovde i sada u ovom trenutku, jer jedino je on izvestan.
U procesu se učimo da budemo prisutni sa nama samima, jer nam je to najteže. Umesto da budemo prisutni, mi se zatrpavamo raznim sadržajima i ljudima. I šta još radimo - potiskujemo sva osećanja koja jednom moraju da izadju kad se preplavimo. Uglavnom kao bolest na fizičkom nivou.
I ne, sve nije ovo nije ni malo jednostavno, jer nas navike neumoljivo zovu da im se vratimo.
Ali ako ne pokušate - nećete znati da li ćete uspeti! Možda se iznenadite sopstevenim bićem. A sigurno ćete otkriti o sebi i mnogo toga čega niste bili svesni.
A kako se to najbolje radi? Tako što odvojite malo vremena za sebe.
Tu nema izgovora, jer vremena ima samo ga treba iskoristiti na pravi način. Zamenite sate koje koristite za društvene mreže za vreme provedeno uz knjigu tj za sebe.
Proces će vam oduzeti dvadesetak minuta svakoga dana, a telefon vam svakako oduzima i više.
Kroz proces možete ići sami, a možete i sa još nekim.
Svako će prolaziti kroz proces sam sa sobom, ali je uvek lakše u dvoje jer možete razmenjivati iskustva i sve ono što vam se dogadja tokom procesa.Tako će vam biti lakše da do kraja prođete dvanaest nedelja.
Preporuka autora je da uradite proces tri puta, jedan za drugim, ali vi radite onako kako osećate da treba, jer to je sigurno prava odluka za vas u tom trenutku.
Svi mi često volimo da pomažemo drugima, ali čarolija je u tome da prvo trebamo sebi da pružimo pomoć.
Ovde i sada.
Aleksandra R.
Povezani postovi:
Gabor Mate: 7 principa za emotivno izlečenje
Emocionalna pismenost – Naučite da dajete, primate i tražite