Uticaj arhetipova
Karl Gustav Jung (1875 - 1961.) psihoanalitičar i teoretičar, jedna je od najinteresantnijih i najuticajnijih ličnosti 20.veka.
Istražujući ljudsko ponašanje i izlazeći izvan okvira postojećih psiholoških teorija, rasvetlio je i razjasnio mnoge teme kao što je -
intuicija, snovi, sinhronicitet, teorija ličnosti, kompleksi, kolektivno nesvesno i sl.
Jedna od tema njegovih istraživanja bila je
uticaj arhetipova na razvoj ličnosti, koji prema njegovim spoznajama borave u svakom od nas, a dolaze iz nesvesnog dela - kolektivne svesti.
Arhetip se prema Jungovim istraživanjima, odnosi na urođene obrasce mišljenja, osećanja i delovanja, koji su nastali kao rezultat vekovima taloženog iskustva brojnih generacija predaka i predstavljaju osnovnu strukturu i dinamičke elemente kolektivno nesvesnog.
Jung je smatrao da se arhetipovi ne odnose samo na prenos generacijskih obrazaca ličnih predaka, već i kolektivnih, kao i da nose
veliki emotivni naboj koji uveliko utiče na psihu pojedinca.
Arhetip majke
Jung je arhetip majke opisao u svom delu
“Arhetipovi i kolektivno nesvesno”, gde navodi da se može pojaviti u mnogo aspekata.
Majku simbolišu sve ženske figure u našem životu, ali i božanski likovi poput Majke Božije ili pojam Raja; takođe Zemlja, Mesec, šuma, voda, njiva, čak i mandala kao krug koji simbolizuje magiju života.
Kao pozitivne osobine ovog arhetipa navodi – majčinsko staranje, empatiju,mudrost, duhovnu energiju koja transcendentira razum, impulse i instikte, svu energiju koja neguje, čuva i podržava, sve što pospešuje rast i plodnost.
Dok se na
negativnoj strani može pojaviti sve što je tajnovito, podzemno, sve što zavodi i truje, zastrašuje,kao i osećaj da se ne može izbeći sudbini.
Jung navodi da je radeći sa pacijentima bio impresioniran
jačinom uticaja odnosa sa majkom na ličnom nivou, ali takođe navodi da se ne može se zanemariti ni uticaj arhetipa majke koji projektovan na biološku majku dodaje mitološku pozadinu i autoritet. On smatra da su ono što se stvarno desilo sa majkom, kao i detetova fantazija vezana za majku kroz arhetip -
predstavlja 2 ključna uticaja na psihološki razvoj.
Jer svi smo skloni projekcijama i preuveličavanjima kada su lični odnosi u pitanju, a Jung kaže da se to događa u skladu sa kolektivnim nesvesnim i arhetipovima.
Kompleks majke kod ćerke
Jung je zaslužan što je u psihološki rečnik uveden pojam „
kompleksa“.
Smatrao je da su kompleksi uvek vezani za nesvesni unutrašnji sukob - ili su uzrok ili posledica sukoba. Zapravo su „ranjive tačke“ kojih ne volimo da se sećamo, a još manje volimo da nas drugi podsećaju na njih.
Na žalost uvek nam se vraćaju kad nam najmanje trebaju i na najpoželjniji način. Verovatno da nas podsete na nužnost njihovog izlečenja i integracije .
Jung navodi da je arhetip majke zapravo -
osnova kompleksa majke. Mada ističe da sam arhetip bez negativnog uticaja ličnog odnosa sa majkom - nije u mogućnosti da napravi psihički poremećaj.
Svakako naglašava da se kompleks majke najbolje vidi na primeru odnosa majke i ćerke i da nikako nema zanemarljiv uticaj
na psihu jedne žene.
4 tipa nesvesnih kompleksa
Jung smatra da uopšteno gledano - kompleks majke kod ćerke dovodi do prenaglašavanja (hipertrofije) ili suprotno ka gašenju (atrofiji) ženskih osobina.
# 1. Hipertrofija materinskog elementa
Ovo je jedan od kompleksa koji vodi ka prenaglašavanju ženskih osobina (pre svega majčinstva) i kao
negativan aspekt manifestuje se tako da u ćerki izaziva jednu jedinu želju – a to je rođenje deteta. Suprug u ovom slučaju nema neku značajnu ulogu, više služi kao sredstvo za postizanje cilja.
Ličnost ove žene identifikuje se sa onima o kojima brine - podređena je deci, rođacima, mačkama , svima o kojima se brine. Ona najpre rađa decu, a zatim prijanja uz njih jer ima utisak da bez njih ne postoji. U spoljašnjoj manifestaciji one „žive za druge“ iako suštinski nisu sposobne za pravu žrtvu jer svojim fanatičnim institiranjem na materinstvu i ženskm pravima, zapravo žude za ostvarenjem moći nad drugima.
Pozitivan aspekt je glorifikacija arhetipa majke koja se prikazuje kao požrtvovana žena posvećena svojoj deci, i kao takva donosi asocijaciju na dom, uvek spremno jelo, kolač i zagrljaj.
#2. Preterano razvijen Eros
U ovom slučaju materinski element je potpuno ugašen, dok se kao zamena razvija preterani Eros i uzrokuje isključivu usmerenost ka drugim ljudima.
Negativni aspekti su - nesvesna ljubomora prema majci i pokušaji da se na neki način nadmaši .
Ova dva aspekta postaju lajtmotiv svih njenih životnih poduhvata. Svoj naglašeni Eros usmerava ka senzacionalnim romantičnim epizodama sa oženjenim muškarcima što naravno dovodi do rasturanja veza ili brakova. Ovakav tip žena kao da je slep za ono što radi, što predstavlja veliki problem kako njima, tako i onima koji su sa njom u vezi. Jedini
pozitivni aspekt je što izazivajući promene u vezama drugih ljudi inicira neminovnu transformaciju u njihovim životima, što može biti i pozitivna stvar, dok ona sama uglavnom ostaje nesvesna onoga što čini.
#3. Identifikacija sa majkom
Ovde ćerka projektuje celu svoju ličnost na majku, što dovodi do potpune paralize njenog materinskog instikta i Erosa.
Negativan aspekt je da sve što je povezano sa majčinstvom, brigom, odgovornošću, ličnim odnosima i erotskim zahtevima muškarca u njoj budi inferiornost i primorava je da pobegne – kod majke.
Njena majka, superžena (kojoj se ćerka nevoljno divi) proživljava sve umesto ćerke. Ćerka živi poput majčine senke, a ukoliko i stupi u vezu ili brak postaje žrtva muške tiranije budući da nije razvila svoju ličnost.
Pozitivan aspekt ili više kao mogući preokret, može nastati ukoliko se ova „prazna“ ličnost probudi pa uspe da pronađe sebe i ispuni svoje biće moćnom energijom „anime“. To se može dogoditi ukoliko uspe da se odvoji od majke.
#4. Otpor prema majci
Ovo je vrhunski primer negativnog kompleksa majke. U ovom slučaju ćerka razvija toliko snažan otpor prema nadmoći majke da isključuje sve što je vezano za nju. Moto ovog tipa je – samo da ne ličim na majku.
Ova ćerka zna šta - ne želi, ali ne zna šta želi i kako da izabere svoj životni put.
Negativan aspekt je što su svi njeni instikti usmereni ka otporu prema majci. Može se dogoditi da se uda samo da bi pobegla od majke, a sudbina joj pak može dodeliti muža koji će imati sve suštinske karakteristike majke. Ovde su svi instikti vezani uz kompleks majke tako da može doći do različitih tekškoća kao što su : nezadovoljavajući seksualni život, poteškoće u začeću, takođe se može dogoditi da materinske dužnosti deluju nepodnošljivo, ili da se javlja velika razdražljivost u vezi bračnih odnosa.
Negiranjem majke i arhetipa majke dolazi do problema u svim oblastima koje su vezane za žensku energiju.
Pozitivan aspekt ovog tipa može biti sasvim iznenađujući, jer boreći se sa majkom i ženskim instiktima, ovaj tip može razviti „višu svest“ i postati duhovni savetnik. Koristeći intelekt i muške principe može postići uspeh i biti savetnik i prijatelj mnogim muškarcima, koji imaju dobru komunikaciju sa njom.
Jung je pokušao ovim tekstom da razjasni i da naglasi kako je uticaj majke i arhetipa majke na psihu žene drugačiji u odnosu od uticaja koji majke imaju na sinove.
Za ženu majka predstavlja
simbol sopstvenog svesnog života koji je određen polom. I dok za muškarca majka ostaje večiti simbol i arhetip, za ženu je ona simbol samo u toku njenog psihološkog razvoja.
Nadam se da sam uz Junga uspela da Vam osvetlim još jedan delić koji nas približava našem
PUTU SVESNE ŽENE.